Proč nese tvůj aktuální kalendář s názvem Andělé podtitul „nekalendář“? V čem se liší od těch běžných?
Nekalendář proto, že jednotlivé listy nemají klasické kalendárium, ani uvedené názvy měsíců. Při společných diskuzích s Leošem Tupcem a mým manželem Honzou Gloserem jsme došli k názoru, že kalendárium snad nikdo nepoužívá. “Uděláme tedy kalendář netradičně bez něho,” rozhodli jsme se. V ten moment nám přišlo zbytečné uvádět i samotné názvy měsíců. Představa dvanácti volných listů se nám zalíbila. Přičemž jednotlivé stránky (zejména ve verzi nekalendáře ve dřevěné liště) jsou volně přeskládatelné. Na titulní místo si tedy lidé mohou dát obraz, který se jim momentálně libí nejvíce a vyměnit ho po dvou měsících nebo po týdnu za jiný. Limitem je zde pouze vlastní touha po obrázku, který teď nejvíc oslovuje. Co je ještě netradiční a zároveň velmi osobité? Každý list má z rubu vytištěné autentické texty v podobě poznámek, dat a časů, které jsem si při malování obrázků na jejich rub zapisovala.
Na jednotlivých obrazech jsou vyobrazené poklidné postavy v různých situacích. Kdo všechno jsou tito tví andělé?
Jsou to do bytostí vtělené mé představy, přání, zkušenosti a zážitky, inspirace zažitá přírodou a v přírodě.
Jakou technikou obrazy vznikaly a jak dlouho jsi na nich pracovala?
Obrázky vznikaly po malých chvilkách v mém ateliéru od podzimu 2020 do pozdního jara 2021. Jsou vytvořené kombinovanou technikou, která mě baví asi tak čtyři roky. Na papír vytvořím podmalbu vodou ředitelnými barvami – abstraktní barevný záznam, který dotvořím barevným otiskem malířského válečku. Do takto připravené plochy tvořím již konkrétní obraz, a to akvarelovými barvami nebo kvašem. Motiv dotvářím kresbou akvarelovými pastelkami, zlatými gelovými fixami a podobně. Zkrátka kombinuji.
Podle čeho vybíráš barevnou paletu, v jejímž rámci bude soubor, jako jsou třeba Andělé, vznikat?
Tady jasně vede cit. Mám ráda pastelové barvy, tedy barevnou škálu, kde jsou barvy zesvětlené bělobou, která jim dává příznačný mléčný pastelový tón. Favoritem jsou tóny modré a tyrkysové.
Ve svém ateliéru DOMA pravidelně pořádáš cosi jako den otevřených dveří. Můžeš tuhle akci přiblížit? Jak dlouho už funguje?
Ano. Této akci říkáme OPEN ateliér. Poprvé jsem svůj ateliér otevřela veřejnosti v srpnu 2019. Je to prodejní akce mých obrazů – originálů i reprodukcí v podobě pohledů, přání, tisků ve formátu A3, v současné době i tisků na plátno. Lidé se u nás mohou pozdržet, posedět při občerstvení z domácí kuchyně. Součástí prvního a druhého ročníků bylo hostování mé kamarádky tatérky Hanky Kadlecové, která zájemcům vytvářela drobné tetování. Tetovala i motivy, které vzešly z mé ruky, což mě velmi těšilo.
Co všechno ve svém ateliéru tvoříš?
Mám ráda papír, a tak v kombinaci s využitím malířských válečků vznikají ručně malované sešity a bloky. Letos jsem se s radostí pustila i do malování drobného nábytku (dřevěné skříňky, šuplíky, stolky a tak dále).
Pořádáš také výtvarné kurzy. Pro koho jsou určené a jak dlouhé jsou? Hodí se i pro úplné začátečníky?
Výtvarná setkávání jsou určena pro děti i dospělé. Od loňského roku již nevypisuji celoroční výtvarné lekce, ale uzavřené cca dvouměsíční výtvarné bloky, a to zejména pro děti. Scházíme se jednou týdně na 1,5 hodiny. Děti tvoří v malých skupinkách o šesti až sedmi členech a přicházejís různou motivací. Některé jsou vskutku talentované, chtějí strávit tvořivě volný čas a výtvarně se učit. Jiné baví kolektiv s kamarády. Letos vypisuji i výtvarné kurzy pro dospělé. Hlásí se zejména ženy. Zde vypisuji tři až čtyři tříhodinové podvečerní kurzy. Většina žen touží po zastavení se u tvořivé činnosti. I zde jsou motivace různé. Některé se chtějí naučit něco z výtvarné teorie i praxe, jiné chtějí relaxovat. Obojí je pod mým vedením možné.
Máš ověřený zdroj inspirace, nebo spíš čekáš, co život v tomhle směru přinese?
Dej mi papír s barevnými skvrnami, cákanci nebo prostě jenom s fleky a vydržím u něho tiše sedět hodiny. Jednotlivé skvrny budu dotvářet a přetvářet v konkrétní bytůstky a světy. Čili náhoda je pro mě velkým inspiračním zdrojem už léta. Nekonečnou studnicí inspirace je pro mě ale život sám. Vždy tvořím to, co žiji. Nelze to oddělit.
Kdo jsou tvoji oblíbení výtvarníci a proč? Zkus jmenovat aspoň tři.
Uctivě shlížím k tvorbě Františka Kupky, malíře z přelomu 19. a 20. století. Fascinuje mne malba Michala Rittsteina a sochařská tvorba jeho syna Lukáše. Baví mě ale také svět Františka Skály a dalších.
Na čem právě teď pracuješ?
Momentálně je pro mě velkou výzvou dotvořit a spustit e-shop, který by byl přehlednou nabídkou vlastní tvorby.