V případě zájmu o práci, kontaktujte Ivanu Tupcovou: ivana.tupcova@hrg.cz

 

 

Naše pracovní filozofie:

 

Když neznáš - naučíme Tě...

Když nerozumiš - vysvětlíme Ti...

Když nemůžeš - pomůžeme Ti...

Když nechceš - rozejdeme se... 

( Tomáš Baťa )

 

Vážíme si našich pracovníků, naši zaměstnanci jsou naším největším kapitálem!

Snažíme se vytvářet příjemné pracovní prostředí, abychom se všichni v HRG cítili dobře.

 

 

 


 
 

Technologie digitálního tisku

 
 

Digitální tisk je technologie tisku, kde mezi tiskovými daty a samotným tiskem není žádná mezi-operace. Na rozdíl od konvenčního tisku (ofset, flexotisk, knihtisk, hlubotisk, sítotisk nebo tamponový tisk) nepotřebujeme tiskovou formu. Tisk probíhá přímo z digitálních podkladů přenesených přímo do tiskového stroje. Tato skutečnost umožňuje, aby každý jeden výtisk byl jedinečný resp. originální. Personalizace tiskovin je proto největší výhoda digitálního tisku oproti klasickým konvenčním technologiím. 

V současnosti je digitální technologie tisku určena převážně pro malonákladový tisk. Tato technologie se však, na rozdíl od ofsetového tisku, dynamicky vyvíjí. Roste kvalita tisku, rychlost a hlavně klesá cena. 

 
 

Specifika digitálního tisku. Nejčastější dotazy.

 
 

 

Nejčastěji používanou technologií digitálního tisku je elektrofotografie (jinak také tisk tonerový, laserový, ledkový, xerografický, suchý, elektrostatický,…). Tato technologie se vyznačuje vysokou kvalitou tisku srovnatelnou s ofsetem. Nicméně má svá specifika, se kterými je nutno počítat. Patří mezi ně:

 • Lesklý vzhled povrchu tisku.
 • Praskání barev při falcování/bigování (obecně při lomu).
 • Problémy s potiskem papírů s velmi hrubou strukturou, případně s vysokou nebo velmi nízkou gramáží (nad 350g, resp. pod 70g). Jde většinou o speciální papíry.
 • Zná pouze barevnost 4 (CMYK – plná barva) nebo 1 (K – černá). Např. barevnost 2/2 je počítána jako 4/4.
 • Nelze tisknout pantone, přesněji řečeno pantone barvy jsou převedeny a simulují se CMYKem.

Proč tisknout digitálně? Čím je digitální tisk výhodný?

 • Velmi rychlé zpracování zakázky. Na rozdíl od jiných tiskových technologií jako je ofset, nepotřebujete připravit předlohu/matrici. Jednoduše odešlete tisková data do digitální tiskárny a ta zakázku vytiskne.
 • Nízké ceny digitálního tisku u malého počtu kusů. Není příprava, nejsou náklady na přípravu stroje.
 • Možnost personalizace – práce s variabilními daty (tisk na jméno, číslování formulářů/dárkových voucherů, výpisy z účtů telefonních operátorů a bankovních institucí).
 • Nulové vstupní náklady před započetím tisku (žádné kovolisty nebo filmy).
 • Kontrola před tiskem – lze jednoduše udělat kontrolní nátisk.
 • Ostrý tisk i na nenatírané papíry (ofset, volumen,…), barva se okamžitě vytvrdí/uschne, nestačí se „rozpít“ na papíru.
 • Výtisky lze povrchově zušlechťovat a dále zpracovávat (laminace, parciální UV lak, výsek, ražba, kašírování,…).
 • Možnost tisku zabezpečovacích prvků proti kopírování.

Kdy se mi vyplatí digitální malonákladový tisk?

Digitální tisk je určen pro nižší náklady a ofsetový tisk pro vyšší. Velmi obecně se uvádí 500 ks jako hranice, kdy se láme výhodnost digitálního a ofsetového tisku. Nicméně velmi záleží na kombinaci formátu, barevnosti a produktu. Podrobnější rozdělení, jakou technologii pro danou tiskovinu zvolit, naleznete v níže uvedené tabulce.

Máte špatné zkušenosti s digitálním tiskem?

Rozdíl v kvalitě tisku může být zvláště u digitálních tiskáren velmi velký. Nejlevnější digitální tiskárny lze pořídit v řádech desítek tisíc korun. Špičkové digitální produkční systémy stojí milióny korun. Kvalita tisku je úměrná ceně strojů. Pokud máte špatné zkušenosti s digitálním tiskem, pravděpodobně jste tiskli v „levné garážovce“ nebo „copycentru na rohu“.

Jaký je rozdíl mezi ofsetem a digitálem?

Jde o dvě rozdílné tiskové technologie. Ofsetový tisk potřebuje ke své produkci tzv. kovolisty/tiskové desky. Ty se musí vytvořit bez ohledu, zda je náklad 1 ks nebo 1 000 000 ks. Nicméně po vytvoření kovolistů už stroj tiskne pouze za cenu barvy a papíru.

Digitální technologie nemá před zahájením tisku žádné finanční náklady (nepotřebuje kovolisty). Na druhou stranu za každý list papíru platíte výrobcům tiskáren. To jsou ty slavné kliky.J Ceny kliků se pohybují v řádu korun na jednu stránka A4 v barvě, nebo desetin koruny pro černobílý tisk.

Z logiky výše popsaného tedy vyplývá, že ofset je určen především pro velké náklady (je nutno rozpustit vstupní náklady do objemu tisku) a digitál pro menší. Níže pak naleznete náklady vhodné pro digitální tisk. Pokud je náklad vyšší, doporučujeme ofsetový tisk.

 Jaký je maximální formát pro digitál?

Drtivá většina tiskových technologií má formát 488 x 330 mm. Avšak zde se jedná o formát papíru. Pokud odečteme netisknutelnou plochu, dostaneme se na formát 478 x 320 mm. Existují však tiskárny s prodlouženým formátem. Například naše stroje zvládnout formát až 1200 x 330 mm. Výše uvedené rozměry platí pro tzv. maloformáty, které jsou určeny pro tisk letáků, plakátů A3, vizitek, pozvánek, knih, katalogů,… Digitální velkoformáty vytisknou vše, co je větší než uvedených 478 x 320 mm. Nejtypičtější aplikací jsou větší plakáty.

Jaké gramáže digitální tiskárna potiskne?

Výrobci tiskových zařízení uvádějí potisknutelné gramáže papírů 55 – 350g. Nicméně to jsou teoretické a laboratorní údaje. Ze zkušenosti víme, že bezpečně potiskneme ofsetové papíry v gramážích 70 – 300g, u kříd pak 100 – 350g. Už zde je vidět, že například 90g ofsetový papír potiskneme, ale s křídou 90g bude mít digitální technologie problém. Stejně tak potiskneme 350g křídu, ale u pohlednicových kartonů bude digitál končit na 250g. U krajních hodnot potisknutelných gramáží je tedy potřeba probrat vhodnost zvoleného papíru s vaší tiskárnou.

Může digitální tiskárna lakovat?

Ne, digitální stroj jako takový není schopen lakovat. Ve své podstatě to ani není potřeba. Tiskový lak (u ofsetu) je primárně určen k tomu, aby se mohlo po tisku co nejdříve dále zpracovávat, nemuselo se čekat na zaschnutí barev a nedocházelo k tzv. obtahování (otisk barvy, bez laku může zaschnutí trvat až 2 dny). Digitální výstup je ihned po tisku suchý a lze jej dále zpracovávat – lakování je zbytečné.

Tiskne digitál pantone barvami?

Ne, digitální tiskárna není schopna tisknout pantone barvy. Digitální tisk zná pouze barevnosti 1 (K – černá) nebo 4 (CMYK – plná barevnost). Pokud je v dané tiskovině pantone barva, stroj si ji automaticky převede do CMYKu a pantone barvu se bude snažit napodobit.

Tiskne digitál např. barevnost 2/2?

Digitální tisk zná pouze barevnosti 1 (K – černá) nebo 4 (CMYK – plná barevnost). Pokud je v tiskovině jiná barva než černá, tak bude tištěno jako 4/4 (plná barva).

Jaký vliv má na ceny digitálního tisku pokrytí barvou?

Pokrytí barvou nemá na ceny digitálního tisku žádný vliv. Rozhoduje pouze, zda je tisk černobílý (1/1 K) nebo barevný (4/4 CMYK).

Jaké knižní vazby lze dělat na digitále?

Digitálem lze dělat všechny známé knižní vazby, od těch nejjednodušších V1 (šitá skobičkami) přes složitější V2 (měkká lepená, brožovaná, paperback) až po nejsložitější V8a (pevná knižní vazba).

Jaké povrchové úpravy lze s digitálem dělat a jaká jsou omezení?

S digitálním výtiskem lze dělat snad všechny známé úpravy a zpracování – laminace, parciální UV lak, výsek, ražba, kašírování,… Snad jediným doporučením je digitální výtisk před parciálním UV lakem zalaminovat. Parciální UV lak pak lépe drží na tiskovině.

Kde můžete objednat malonákladový digitální tisk?

Ať už hledáte digitální tisk Praha, Brno nebo Ostrava, nejlepší je zvolit střed. V tiskárně H.R.G. Litomyšl vám flexibilně zpracujeme jakoukoliv zakázku a pohodlně dodáme na vybranou adresu. Neztrácejte čas a nehledejte ceník digitálního tisku, naši zkušení obchodníci vám tisk spočítají a poskytnou potřebné odborné poradenství.

 
 

Kontakty

 

S technologií digitálního tisku vám rádi pomohou:

Denisa Capoušková

Denisa Capoušková

obchodní zástupce – servis zákazníkům
461 552 529, 725 388 037
denisa.capouskova@hrg.cz

Petr Lorenc ml.

Petr Lorenc ml.

vedoucí digitální divize
461 552 584, 604 600 617
petr.lorenc.jr@hrg.cz

Michal Kopecký

Michal Kopecký

obchodní zástupce, nákup kooperací
461 552 518, 607 681 184
michal.kopecky@hrg.cz