Historicky tradiční tiskovina, bez které se, kupodivu, dodnes neobejde žádná domácnost, kancelář, sborovna, dílna nebo pracovna. Navzdory tabletům, telefonům a všemožným aplikacím je obliba papírových kalendářů trvalá a možnost si cokoliv zapsat propiskou na linky je nezaměnitelná.
Stolní kalendáře mohou mít mnoho podob a formátů, které vychází z grafických nápadů nebo se přizpůsobují zamýšlené potřebě uživatele a ekonomickému využití tiskových archů. Nejčastěji se vyrábí kalendáře týdenní s jednoduchým a přehledným kalendáriem s vyznačením sobot, nedělí a státních svátků, se jmeninami a někdy i s podrobnými církevními svátky.
Nástěnné kalendáře jednolisté, jako plakát, se vyznačují přehledným tabulkovým kalendáriem na celý rok a slouží především na plánování. Kalendáře vícelisté - měsíční, obsahují titulní list, potom následuje 12 listů podle měsíců a někdy ještě závěrečný list. Kalendárium u nástěnných kalendářů je téměř vždy jen grafickým doplněním nekonečných námětů a nápadů - obrazů z přírody, hor, zvířat, umění, typografie, památek, architektury, firemních nebo rodinných fotografií, dětských kreseb, reprodukcí výtvarných děl, sportovců…
Život některých kalendářů přetrvá déle, než určený rok, díky krásným fotografiím a dokonalé grafice. Jsou ale i takové kalendáře, které se snad ani na zeď nikdy nedostanou. Je potřeba citlivě zvážit a posoudit námět a obrázky, protože celý rok projasňovat místnost nebo kancelář svou přítomností, to je pro nástěnný kalendář docela těžký úkol - tedy pro grafika, fotografa i tiskárnu.
Ačkoliv všichni vědí nebo alespoň tuší, že zase po roce přijde nový rok, soustředí se výroba do nepříliš klidné a krátké doby na konec podzimu a před vánoci. V té době osvítí zákazníky stále stejný neotřelý nápad, pořídit si takový kalendář, většinou jako vhodný praktický dárek a zároveň trvalou propagaci firmy na celý rok.
Ladislav Klement
Jaký je ideální formát stolního kalendáře?
Ideální rozsah a formát vychází z formátu tiskového archu. Je to ve většinou 60 stran = 30 listů, 300 x 145 mm nebo formátu 240 x 150 mm. Rozhoduje ale záměr grafika a cena. Tiskárna se vždy přizpůsobí jakýmkoliv požadavkům a nápadům.
Kolik kusů je možné vyrobit?
Náklady kalendářů mohou být od pár kusů pro soukromou potřebu až po desetitisíce pro komerční prodej.
Jaký papír nejlépe použít pro výrobu stolního kalendáře?
Používá se nejčastěji křídový matný papír 135 g u kalendářů s barevnými fotografiemi nebo papír nenatíraný ofsetový 90 g u kalendářů určených pro zapisování do kalendária. Může se použít i papír speciální grafický, zase většinou na přání grafika a zákazníka.
Jaká vazba se dá použít pro nástěnný kalendář?
Nejrozšířenější je drátěná vazba twin wire se závěsným očkem. Vazba z dvojitého drátu umožňuje snadné přetočení listů a zavěšení na stěnu. Dá se zvolit barva drátu. Může to být i vazba V1 dvěma drátěnými skobičkami a vyvrtaným otvorem skrze všechny listy na pověšení. Nebo méně časté vazby do plastových, papírových či plátěných lišt s perforací listů na odtržení.
V jakém formátu je potřeba dodat data na nástěnný velký kalendář?
Tisková data na kalendáře se pro tisk připravují ve formátu pdf. Jednotlivé listy za sebou. Stejně, jako jakákoliv jiná zakázka v tiskárně.
Umíte připravit kalendárium pro stolní kalendář?
Kalendárium, grafiku i celkovou přípravu tiskových podkladů může provést grafické studio tiskárny HRG. Jen pozor na termín, ideálně si s tímto začít v klidu v létě nebo ještě dříve…
Z jakého materiálu se vyrábí stojánek na stolní kalendář?
Stojánky pro stolní kalendáře se dají vyrobit z plné tuhé bílo/bílé nebo bílo/šedé lepenky 1,0 – 1,5 mm silné. Oba díly jsou opatřené vyseknutým zámečkem, který po spojení zajistí stabilitu. Takovýto stojánek je obtížnější a dražší potisknout. Potisk se provádí buď sítotiskem, někdy kašírováním potahu a někdy jen polepením samolepkou.
Pro potisk spodní lišty kalendáře je vhodnější jiný typ stojánku z lepenky 500-600 g. Takováto lepenka se dá přímo potisknout levnou ofsetovou technologií. Stojánek je pak dokončen bigováním – třemi rylami, které vytvoří dva boky a rozkládací podstavu.
A závěrem něco z tiskárny?
V tiskárně HRG vznikají každý rok kompletně, včetně grafického zpracování a přípravy tiskových dat, například kalendáře pro UNECCO, město Litomyšl, kalendáře pro nejznámějšího současného českého horolezce Radka Jaroše a kalendáře z Vysočiny a Železných hor neúnavného fotografa Ludvíka Plašila. Přejeme všem kalendářům, aby zůstaly nadále v oblibě široké veřejnosti a hlavně, aby se na ně ten jejich stůl nebo hřebík na stěně každý rok těšil.
S výrobou kalendářů vám rádi pomohou:
obchodní zástupce
602 648 782
ladislav.klement@hrg.cz
obchodní zástupce
461 552 521, 606 601 970
miroslav.hajek@hrg.cz